Jana Cichrová z oddelenia predaja YIT: „Klient musí poznať realitu.“
Menu
Naše projekty
Vďaka trainee programu YIT som zistila, čomu sa chcem v budúcnosti venovať
Natália je už takmer dva roky členkou trainee programu YIT. Vyskúšala si stavebný zhon aj kreatívu v LEAN tíme. Hovorí, že YIT je tou správnou štartovacou čiarou pre študentov bez praktických skúseností, pretože sa na nich nikto nepozerá cez prsty. Naopak, ich mentori aj kolegovia do nich vkladajú dôveru a podporujú v nich zodpovednosť.
Vo YIT si od júla 2019. Ako si sa tam dostala?
Prvým kontaktom bola exkurzia do Pradiarne, ktorú som absolvovala ešte počas bakalárskeho štúdia na katedre Technológie a manažérstvo stavieb na STU. Okrem iného nám odprezentovali aj trainee program, ktorý ma zaujal. V tom období som sa začínala rozhliadať po praxi, takže som si poslala životopis a vyšlo to.
Čo ťa na trainee programe oslovilo?
Pri otvorených pozíciách v stavebnom priemysle sa často vyžaduje prax, ale študenti ju nemajú veľmi kde získať. Vo YIT takto očakávania nastavené neboli, všetci si boli vedomí toho, že žiadne praktické skúsenosti nemáme. Príjemne pôsobilo aj to, že nám program predstavovala bývala trainee, ktorá už bola vo YIT zamestnaná. Neskôr sa tiež ukázalo, že to nie je prax, kde budeme len zakladať papiere, prefocovať a kopírovať, ale že sa reálne dostane k zmysluplnej práci.
.
.
Aby ťa zaradili do trainee programu, musela si prejsť pohovorom. Mal vôbec zmysel alebo skôr išlo o nábor?
Malo to veľký zmysel. Už len tým, že nikto z nás – záujemcov, pred tým na takom serióznom pohovore nebol. Bolo to iné ako keď vás niekam prijímajú na brigádu, bolo to také „dospelácke“.
Pamätám sa na skupinové cvičenie, v ktorom sme mali vyriešiť istý problém s infraštruktúrou budovy. Bolo dôležité určiť priority, komunikovať, tvorivo uvažovať a pracovať ako tím. A mali sme aj ďalšiu, ťažšiu úlohu, ktorú sme už riešili jednotlivo. Bola to slovná úloha.
V celom prijímacom konaní sa nás snažili naviesť, aby sme ukázali samých seba, čo v nás je, aké sme osobnosti, či vôbec pasujeme do celého kontextu trainee programu.
Čo sa dialo, keď si úspešne prešla pohovorom?
Nasledoval ďalší pohovor (smiech) už priamo s mojím mentorom Dominikom Varcholom, ktorý vtedy pôsobil ako manažér oddelenia PSV, to znamená, že mal na starosti dokončovacie procesy po hrubej stavbe. Preberali sme očakávania a povinnosti, ktoré ma mali čakať.
Ako vyzerali tvoje začiatky?
Vtedy sa rozbiehal projekt Pradiarne, kde Dominik trávil veľa času, až sa stal stavbyvedúcim. Riešil úplne všetko, v rámci jednotlivých úkonov, ranných rozdelení, harmonogramov a ja som mu pomáhala. Plánovali sme týždenné práce, komunikovala som s dodávateľmi a subdodávateľmi, stanovovali sme termíny. Bolo to veľmi prínosné. Kto chce získať dobrú skúsenosť v stavebníctve, mal by mal ísť na stavbu aspoň na chvíľku.
Mala si aj vlastnú zodpovednosť alebo si skôr asistovala Dominikovi?
Mala som vlastné úlohy a veľa som pracovala samostatne. Zo začiatku to bolo stresujúce, ale pomáhalo mi vedomie, že ma nenechá „utopiť sa“ v tom. Vždy tam bola pomocná ruka a aj keď som riešila zadania sama, mohla som sa s Dominikom vždy poradiť. Snažil sa ma priviesť k tomu, aby som sa to sama naučila. Toto je podľa mňa na trainee programe veľmi dobré. Študentov táto skúsenosť pripraví na reálnu prácu, kde ich nikto nebude viesť za ručičku.
Či už Dominik alebo ktokoľvek zo stavby mi vždy veľmi rád vysvetlil, čokoľvek som nevedela a nikto sa na mňa nepozeral zhora preto, že som mladá žena na stavbe. Všetci ma rešpektovali, zaujímal ich môj názor a keď bolo treba, pomáhali mi. Som fakt šťastná, že som sa nestretla so žiadnou diskrimináciou. Naopak, stavba mi dala veľmi veľa kamarátov.
.
.
Čo konkrétne si sa na stavbe naučila?
Na stavbe jeden proces nadväzuje na druhý a keď v tom prvom nastane zmena, ovplyvní to aj ten druhý. Ak by som mala uviesť príklad, predstavme si prácu na vzduchotechnike a sadrokartóne. Keď si vzduchár nenaznačí otvor pre sandrokartónistu, tak sadrokartónista mu ho nevyreže. Čiže on sa so vzduchotechnikou nedostane tam, kam potrebuje. Veci sa neustále menia, treba vedieť dobre plánovať, byť flexibilná a zároveň vedieť manažovať ľudí, no nevytvárať im zbytočne stres.
Stavba mi tiež dodala sebaistotu. Keď pri riešení problému druhá strana ocenila moje nápady, uvedomila som si, čoho som schopná. Naučila som sa aj sebakontrole pri vypätých situáciách.
Na stavbe sa začína okolo šiestej ráno, ako sa ti darilo skĺbiť prácu vo YIT so školou?
Škola je pre mňa priorita, čiže sme to kombinovali ako sa dalo. Dominik mi urobil veľký ústupok no vždy sme sa vedeli dohodnúť. Nikdy ma netlačil do niečoho, čo by som sama neuniesla alebo by som to zvládla len na úkor školy. No hneď ako sa mi skončila škola a boli letné prázdniny, venovala som sa už len práci.
Od januára ste sa s Dominikom presunuli do LEAN tímu. Čo má tento tím na starosti?
Snaží sa zefektívniť procesy na stavbe a dať im pridanú hodnotu a kontinuitu. S LEAN-om som sa stretla už skôr. Kým bol Dominik na dovolenke, spolupracovala som priamo s výrobným riaditeľom Patrikom Golským, čo rozšírilo môj okruh skúseností. Pripravovala som podklady a materiály k predstaveniu LEAN stratégie pre našich zamestnancov.
Ovplyvnil trainee program vo YIT nejako tvoje uvažovanie o budúcnosti?
Keď som nastúpila do YIT, nevedela som presne, čo by som chcela robiť, ale v LEAN-e som sa našla. Páči sa mi byť v priamom kontakte so stavbou, kde je mimoriadne živé prostredie, ale super je aj to, že práca v LEAN tíme je kreatívnejšia, čo mi vyhovuje.
.
.
Má v trainee programe každý trainee svojho mentora?
Áno. Áno, každý trainee má svojho mentora, ktorý mu pomôže nielen s prácou a úlohami, ale aj so začlenením sa do kolektívu.
Vidíš svoju blízku budúcnosť u nás vo YIT?
Keby to záležalo len odo mňa, určite by som chcela pokračovať v práci vo YIT. Som nadmieru spokojná a to bez toho, aby som teraz potrebovala povedať niečo pekné. Fakt, bez žiadneho prikrášľovania. Pre mňa je YIT top zamestnávateľ a nielen pre mňa. Spoločnosť získala ocenenie Top zamestnávateľ za rok 2020 v oblasti stavebníctva.
Dôležité je aj to, ako sa o nás YIT stará. Je pochopiteľné, keď sa nejaká spoločnosť stará o svojich zamestnancov na TPP, keď im poskytuje určité výhody a benefity. Ale nebýva až takým štandardom, že to poskytuje aj brigádnikom alebo trainees.
Aké benefity by si vyzdvihla?
Často som sa presúvala medzi officom a stavbou. Taxík som si na náklady firmy zavolala služobným mobilom. Obľúbeným benefitom bolo denne čerstvé ovocie na stavbe a výborná káva. Je to drobnosť, ale už len tým, že nekúpite pro forma najlacnejšiu alternatívu, je znakom toho ako si ako firma zamestnancov vážite. Super je aj MultiSport kartička, ktorá v rámci spoločnosti zbližuje ľudí. Pred koronakrízou som s kolegami pravidelne chodievala hrávať bedminton.
Ako vlastne pandémia ovplyvnila tvoje pôsobenie tu vo YIT?
Pochádzam z Trstenej a väčšinu času od začiatku pandémie som trávila doma a komunikovali sme online. Bola to veľká zmena, lebo dovtedy sme boli zvyknutí na osobný kontakt. A verím, že sa k nemu zase čoskoro budeme môcť vrátiť. Už mi osobné stretnutia s kolegami veľmi chýbajú.