Naspäť
  • Príbehy kolegov
  • 1.3.2020

Anton Hlavatý: Stavbyvedúci

Nešiel by som pracovať niekam, kde to nefunguje

S Antonom Hlavatým sa stretávame na stavbe projektu STEIN2. Víta nás v reflexnom oblečení s logom YIT a prilbou na hlave. Keď podobne vystrojí aj nás, chodíme medzi blokmi, z ktorých budú onedlho vchody, a sledujeme, ako pán Hlavatý zadáva pokyny. Rozdeľuje a kontroluje prácu, rieši nečakané situácie, ktoré sa na veľkom stavenisku každý deň objavia. Pôsobí ako skúsený profík, ktorým aj je, veď sa „stavbarine“ venuje celý život. 
 
Vo YIT je však nováčik.  

Stretávame sa o deviatej ráno. Kedy ste dnes na stavbu prišli?  

AH: Väčšinou prichádzam o 6:30. Prezlečiem sa, pripravím sa na deň a o 6:45 nasleduje rozdelenie úloh. Momentálne pracujeme na fasádach, neskôr by sme sa mali presunúť do interiéru.  

Boli ste pri stavbe STEINu od začiatku?  

AH: Nebol som tu od začiatku. STEIN sa stavia od roku 2015, ja som však do YIT nastúpil až v polovici januára 2018. Predtým som pôsobil v súkromnej brandži – mal som vlastnú firmu.  

Ako dlho pracujete v stavebnom odvetví? 

AH: Prakticky celý život. Najskôr som pôsobil v projekcii, neskôr na realizáciách.  

Čo vás priviedlo práve do YIT?  

AH: V súkromnej brandži som fungoval od roku 1992, čiže asi 25 rokov. Vybudoval som firmu, ktorá sa špecializovala na výstavbu rodinných domov. Dúfal som, že to raz preberie jeden z mojich dvoch synov, tí sa však vybrali inými smermi. Zamestnanci, s ktorými som pracoval 15 – 20 rokov, postupne začali odchádzať do dôchodku a mňa prestávalo baviť neustále zaúčanie nových ľudí. Zväčša sa niečo nové naučili a za krátky čas mi zakývali a išli svojou cestou. Aj z tohto dôvodu som sa rozhodol skončiť.  

Mrzelo vás to? 

AH: Áno, samozrejme. Viete, keď sa človek snaží niečo vybudovať... Nikto mi nič nedal zadarmo, firma bola dobre vybudovaná a mala v podstate všetko. Dovolím si tvrdiť, že bola vybavená lepšie ako mnohé iné firmy. Nie som však typ človeka, ktorý sa obracia späť, preto to nebudem ľutovať. Musel som si však nájsť nové pôsobisko a vtedy som si uvedomil, že nemá význam ísť niekam, kde niečo nefunguje. Vtedy som sa úplnou náhodou dozvedel o YIT. 

Akou náhodou? 

AH: Sedel som za počítačom a zaregistroval som reklamu práve na STEIN2. Klikol som na odkaz, prezrel som si stránku firmy a na druhý deň som našiel na jednom z pracovných portálov ponuku na pozíciu majstra a stavbyvedúceho práve vo YIT. Poslal som tam životopis, ale úprimne, neočakával som nič. Lepšie povedané, neveril som, že ma vezmú, pretože firmy sa väčšinou orientujú na mladú generáciu. Trúfam si však na výzvy a toto bola jedna z nich. Následne sa mi ozvala HR manažérka, či mám záujem a či môžem prísť na pohovor do Bratislavy.  

Vy nie ste Bratislavčan. 

AH: Nie, nie som z Bratislavy, som z okresu Ružomberok, konkrétne z obce Liptovské Sliače. 

Chodíte na týždňovky? 

AH: Dá sa to tak nazvať. 

Kde v Bratislave bývate?  

AH: Momentálne bývam na ubytovni na Peknej ceste v Rači. Na STEIN to mám asi 15 minút električkou, priamo do firmy 5 minút peši. YIT však pre technikov rieši aj byty na prenájom. Mne však zatiaľ neprekáža bývať na ubytovni. Mám tam svoje súkromie, máme spoločnú kuchynku, pripojenie na internet, spoločenskú miestnosť s televízorom... 

Aké ďalšie benefity YIT svojím zamestnancom poskytuje?  

AH: Čo sa týka benefitov, klobúk dole. Uvedomujem si, koľko som sa musel narobiť vo svojej firme, aby som si mohol dovoliť poskytnúť ľuďom veci, ako pracovné oblečenie či obuv. Tu je to samozrejmosť. Navyše máme zabezpečené ubytovanie, na stavbe je k dispozícii kávovar, dvakrát do týždňa nám nosia ovocie, máme tiež pravidelný pitný režim. To je servis, ktorý poskytuje asi len máloktorá firma. Okrem iného sú k dispozícii aj voľnočasové aktivity. Máme multisport kartu, permanentky na KHL a podobne. Myslím, že je toho dosť.  

Takže chodievate s kolegami na zápasy KHL? 

AH: Áno, máme v súčasnosti štvorčlennú partiu. Občas ideme my, občas kolegovia zo stavieb iných projektov. Je to fajn spôsob využitia voľného času.  

Takže firma podporuje aj budovanie vzťahov medzi kolegami?  

AH: Určite. Mávame pravidelné teambuildingy. Kolegovia boli napríklad na jeseň v Tatrách, predtým sme mali stavbársky deň v Malinove, súčasťou ktorého boli aj rôzne súťaže, okrem iného tiež súťaž vo varení halušiek.  

Ale poďme späť k vašej práci. Aký bol váš prvý dojem, keď ste začali pracovať na STEINe?  

AH: Som odchovaný na rodinných domoch, administratívnych a polyfunkčných budovách, čiže STEIN2 bol pre mňa obrovský projekt. Keď som však zistil, že každý vchod má 35 bytov, povedal som si, „čože to je, nejakých 35 domov, veď takých mám za sebou oveľa viac“.  

Bol som zvyknutý riešiť veci po svojom, tu som sa musel prispôsobiť kolegom a celému manažmentu. Mne to však nerobí problém. Keď ma prijímali, tak som im povedal, že mám len jednu zásadu. Vlastne je to také moje krédo: len kolektív jednoliaty, pracovitý a usmiaty dokáže robiť divy (smiech). A funguje to. Rýchlo som sa adaptoval do kolektívu a myslím, že s tým dnes nie je problém.  

Čo hovoríte na STEIN2 ako projekt?  

AH: Oslovil ma. Je to niečo, čo pripomína starú Bratislavu, ale zároveň je to moderné. A viem, že je to kvalitne zrealizovaný projekt a to je pre mňa veľmi dôležité. Byty, ktoré odovzdávame, majú vysokú kvalitu realizácie a odovzdávame ich so cťou. Prípadné drobné nedostatky vieme v krátkom čase odstrániť. 

Na akom projekte budete pracovať, keď dokončíte STEIN2? 

AH: To v súčasnosti ešte neviem. Viem však, že sa bude čoskoro spúšťať niekoľko projektov, takže ma čakajú nové výzvy.  

Čo máte na YIT najradšej? 

AH: Páči sa mi, že YIT rieši svoje projekty ako celok. Od prvotnej myšlienky, cez prípravu, následnú realizáciu a celý development, to všetko profesionálne a zodpovedne.