Naspäť
  • Technológie & Dizajn
  • 17.1.2020
  • 1594 pozretí

O dva roky bude smart bývanie štandardom

Nedonútia vás zmeniť život, iba ho urobia trochu príjemnejším. Reč je o technológiách, ktoré nám klopú na dvere, respektíve, ktoré „počujú“, keď na tie dvere niekto zaklope, a upozornia vás, aj keď nebudete doma. YIT ponúka inteligentný technologický balíček, ktorý má zvýšiť bezpečnosť bytov.

 

Jeden vám povie, kedy máte plnú poštovú schránku, ďalší, keď sa vám pokúsia vykradnúť pivnicu, a tretí kontroluje dvere do vášho bytu. Nie sú to pozorní a ochotní susedia, ktorým nič neunikne, ale bezpečnostné senzory, ktoré sa čoraz častejšie starajú o naše kancelárie – a najnovšie aj domovy.

 

Internet vecí (z anglického Internet of Things, IoT) je skupina zariadení, ktoré navzájom komunikujú cez internet. Termín vznikol v roku 2001. Prostredníctvom internetu s nimi komunikuje aj človek, ktorý od nich na diaľku dostáva informácie, prípadne ich môže ovládať.

 

Smart „vychytávky“ už mnohé moderné kancelárske budovy využívajú. Senzory regulujú kúrenie, vypínajú svetlá na chodbách, keď po nich nikto nechodí, alebo kontrolujú bezpečnosť. Doma ich však zatiaľ má iba hŕstka technologických nadšencov. V krátkom čase by sa to ale malo zmeniť – aj vďaka YIT, ktoré ako prvé v Bratislave zaviedlo od 6. etapy smart pomôcky do svojich projektov vo veľkom.

 

„Balíček obsahuje trojicu senzorov. Jeden sa nachádza na bytových dverách, ďalší na pivničnej kobke a tretí na poštovej schránke,“ vysvetľuje Tomáš Augustín projektový manažér YIT Slovakia, ktorý technológie sám testuje.

AdobeStock_176833681.jpeg

 

Traja strážcovia

Prvý senzor sa upevňuje na dvere do bytu. Slúži ako ochrana pred zlodejmi, ale aj na „mikro-manažment“ domácnosti. „Rodičia budú vedieť, ak ich deti napríklad neprídu zo školy, a budú môcť začať situáciu okamžite riešiť,“ dopĺňa Augustín.

AdobeStock_252391541.jpeg

 

Na báze akcelerometra funguje druhý senzor, ktorý sa umiestňuje na dvere pivničnej kobky. Znamená to, že je citlivý na otrasy a informuje majiteľa, ak bude niekto dverami pivnice čo i len triasť. Tretí senzor vás upozorní, keď vám do schránky príde pošta.

 

AdobeStock_153482159.jpeg

 

Všetky informácie zo senzorov si majitelia bytov budú môcť skontrolovať v systéme YIT Plus, prípadne si nastavenia zmeniť na upozornenia mailom.

 

Ochranu nenaruší výpadok elektriny ani porucha routera

 

Senzory začínajú testovať obyvatelia tretej etapy ružinovského NUPPU.„ Keď si byty preberú obyvatelia šiestej etapy, už bude bezpečnostný balíček v štandarde. Dovtedy chceme vychytať všetky muchy. Aj keď ja osobne som sa pri testovaní stretol zatiaľ len s problémom, že pivničný senzor je príliš citlivý, takže reaguje aj na otváranie susednej pivnice. Práve takéto drobné problémy počas testovania odstránime,“ hovorí Tomáš Augustín. Po roku používania sa majitelia bytov budú môcť rozhodnúť, či budú chcieť balíček za poplatok využívať ďalej alebo nie.

Senzory sú na baterky, nepotrebujú preto žiadne špeciálne napájanie alebo úpravu elektrických rozvodov. Ich výhodou je tiež, že nie sú pripojené na WiFi, ale na satelitnú sieť. Domov a majetok obyvateľov tak zostane chránený aj pri výpadku elektriny alebo poruche router-a.

Vďaka jednoduchej inštalácií budú tiež dostupné pre tých majiteľov bytov v projektoch YIT, ktorí si ich kúpili dávnejšie. Tí si ich budú môcť zadovážiť dodatočne.

AdobeStock_224725144.jpeg

 

Balíčky pre moderný domov

Balíček „Bezpečnosť“ je prvý, ktorý chce YIT do svojich projektov zaviesť. Škála smart technológií pre vybavenie domácností je však oveľa širšia. „Do budúcnosti sa chceme zaoberať vnútorným komfortom v bytoch. Takže byty bez plesní, správne vetranie, zdravé prostredie,“ hovorí Augustín a vysvetľuje, že tieto senzory budú merať vlhkosť a upozornia obyvateľov bytu napríklad na to, kedy treba vetrať.

 

Okrem toho pripravujú aj balíček „spotreba“, ktorý dokáže kontrolovať spotrebu vody alebo energií a porovnať ju s priemerom bytového domu. Na základe toho si majiteľ bytu vie upraviť harmonogram. Po čase by tiež mohol pribudnúť špeciálny balíček pre seniorov, ktorí bývajú sami. Senzory dokážu monitorovať pohyb, prudké pády alebo denný režim. Ak sa stane niečo nezvyčajné, pošlú správu príbuznému.

 

„Je to nový svet plný úžasných možností. Zariadenia pribúdajú dennodenne a v dobe, keď sa kladie veľký dôraz na ochranu životného prostredia, vidím veľký potenciál vo všetkom, čo tieto technológie prinášajú,“ uzatvára Tomáš Augustín.