Menu
Naše projekty
Pri hľadaní bytu je potrebné vnímať množstvo aspektov, ktoré môžu ovplyvniť vaše budúce bývanie. Zaradenie budovy do energetickej triedy by malo byť pre vás jedným z orientačných bodov, na ktorý by ste nemali zabudnúť. V prvom rade je však dobré vedieť, čo to vlastne energetické kategórie sú a načo slúžia.
Spomínané energetické triedy hovoria o energetickej hospodárnosti nehnuteľnosti, pričom ich možno rozlišovať na stupnici od A (pasívny alebo tzv. nulový dom) až po G, čo predstavujú budovy s najvyššou spotrebou energie.
Ukážka energetického certifikátu budovy
Budovy s najlepšou hospodárnosťou patria podľa smernice Európskeho parlamentu do energetickej triedy A. Pri týchto typoch bytových domov ide v podstate o akési zdokonalenie nízkoenergetických domov. Kladú sa však na ne oveľa vyššie nároky, a to ako pri projektovaní a vypracovaní konštrukčných detailov, tak i pri samotnej realizácii stavby.
Cieľom takéto „štítkovania“ nie je znevýhodňovať ostatné nehnuteľnosti na trhu, ale vytvoriť povedomie o tom, že sa s energetickými zdrojmi môže vždy nakladať hospodárnejšie.
Pozrite si, ako sme našu „áčkovú“ budovu ešte vylepšili.
Nízkoenergetické domy znižujú vplyv spotreby energie na životné prostredie a zároveň šetria financie. Náš „ultranízkoenergetický“ projekt Tarjanne Dúbravka s bytovým domom D je jedným z prvých podobného typu v Bratislave. Výhodou takéhoto bývania je najmä energetická nenáročnosť, ekologickosť a ekonomickosť. Úsporu v Tarjanne Dúbravka sme dosiahli aj vďaka solárnemu systému na ohrev teplej vody, ktorý je umiestnený na streche budovy, nadštandardnou izoláciou, podlahovým vykurovaním či veľmi kvalitnými oknami.
Akýmsi „strašiakom“ pre záujemcov o byty v tomto type domov býva zvyčajne cena, ktorú si neporovnávajú s ekonomickou triedou, a tým zabúdajú myslieť do budúcna. V „áčkovom“ dome je spotreba energie oveľa nižšia než, povedzme, v starom panelovom dome a životnosť stavby je vysoká. V tejto kategórii navyše môžete mať dobrý pocit, že skutočne šetríte našu prírodu.
Projekt Tarjanne Dúbravka
Aké výhody okrem finančných úspor takéto bývanie prináša a ako sme ho dosiahli?
Podlahové nízkoteplotné vykurovanie
Šetríte priestor
Nenarúša sa estetický dojem z miestnosti
Minimálna cirkulácia vzduchu – prach sa tak nevíri a nevysušuje, čo je prospešné pre dýchacie cesty a udržovanie čistoty v byte
Ideálne aj pre deti, ktoré sa radi hrajú na podlahe
Príjemnejšie na dotyk
Solárne panely na streche budovy na ohrev vody
Vedia výrazne šetriť energiu potrebnú na ohrev teplej úžitkovej vody
Pri priemernej ročnej spotrebe vody na jednu domácnosť to môže byť skoro 40x teplá sprcha pre jeden byt (záleží aj ako svieti slnko:)
Kvalitný a homogénny tepelný obal s nadštandardnou izoláciou
Nadštandardná tepelná izolácia strechy, stropu garáží a fasády
Budova je tak v oveľa teplejšom „kožušteku“ a tepelné straty celej budovy sa minimalizujú
Okná s izolačným trojsklom a 8 komorovým profilom
Okná majú veľmi nízky súčiniteľ prieniku tepla Uw = 0,8 W/m2K
Teplo z bytu uniká vo výrazne menšej miere
Zabezpečujú zároveň veľmi dobré odhlučnenie
Komfort a stabilná teplota po celý rok – v zime chránia pred chladom a v lete pred prehriatím
Ďalšie informácie o projekte sa dozviete na našom webe.